Aktuelt og seneste nyt

2.10.2025
en ung person kigger på en smartphone med en stor knap henover billedet med ordet anmeld

Ny kampagne: Anmeld for fællesskabet

Digitalt Ansvar lancerer “Anmeld for fællesskabet” – en kampagne, der skal få flere danskere til at anmelde ulovligt indhold samt skadeligt indhold, som ikke overholder de sociale mediers egne retningslinjer.

10.9.2025
en ung person sidder i et mærkt rum og kigger på en smartphone

Ny undersøgelse: Snapchat ignorerer anmeldelser af danske narkoprofiler og anbefaler dem endda til børn

Ny undersøgelse fra Digitalt Ansvar viser, at Snapchat i vidt omfang undlader at reagere på anmeldelser af danske narkoprofiler. Det er rystende, at Snapchat vender det blinde øje til, når der bliver solgt narkotika på deres platform, udtaler direktør.

31.7.2025
en hånd der holder en smartphone med flere lignende hænder i baggrunden

Ny undersøgelse: TikTok stjæler danskernes opmærksomhed, selv når vi gør alt for at slukke skærmen

En ny undersøgelse fra Digitalt Ansvar i samarbejde med Norlys viser, hvor stærkt et greb sociale medier har om os, og at ansvaret for et sundt skærmforbrug ikke kan placeres på den enkelte alene.

18.6.2025
smartphone i en hånd med appen skærmtiden fra norlys og digitalt ansvar

Digitalt Ansvar indgår samarbejde med Norlys for at bekæmpe uønsket skærmforbrug

Digitalt Ansvar og Norlys har indgået et partnerskab for at udvikle konkrete løsninger, der hjælper danskere med at tage kontrollen tilbage over deres skærmforbrug.

10.6.2025
direktør for digitalt ansvar sår og taler i en mikrofon med en tekst henover hvor der står program for folkemødet 2025

Program for Folkemødet 2025

Mød Digitalt Ansvar på Folkemødet 2025 og vær med, når vi bl.a. debatterer, hvordan vi skaber en mere tryg online kultur og mere sikre digitale platforme.

30.4.2025
bøger på en hylde

Ordinær generalforsamling i Digitalt Ansvar

Kære medlem. Vi afholder ordinær generalforsamling i Digitalt Ansvar, onsdag den 30. april 2025 kl. 15.00-17.00.

Hjælp til digital vold